Ciało wie dokładnie, co i w jakiej kolejności ma zrobić, żeby rozluźnić wzorce napięć, które w ciele budowały się latami „

David Berceli


TRE – Tension and Trauma Releasing Exercises – to metoda, w której świadomie uruchamia się wrodzoną, biologiczną zdolność, jaką mamy – tak jak wszystkie zwierzęta – do odzyskania zdrowia i pełni sił witalnych po trudnych, traumatycznych przeżyciach i okresach przeciążenia stresem.  Wykorzystuje się w tym celu naturalne wibracje ciała. Żeby wywołać takie neurogenne drżenie ciała, stosuje się serię siedmiu ćwiczeń. W prosty i bezpieczny sposób można dzięki temu łagodzić napięcie mięśniowo-powięziowe i fizycznie redukować skutki przewlekłego stresu, nagromadzonych napięć i traumy. Rozluźnienie przewlekle napiętych mięśni głębokich i zmiana wzorców obronnych przywracają stan spokoju i równowagi emocjonalnej.

Twórcą metody jest David Berceli, międzynarodowy ekspert w dziedzinie pracy z traumą, psychoterapeuta analizy bioenergetycznej, doktor nauk społecznych, magister teologii i arabistyki. Od wielu lat pracuje na całym świecie w krajach ogarniętych wojną, kryzysami, borykającymi się ze skutkami katastrof naturalnych. Jest twórcą programu leczenia traumy i zarządzania stresem dla międzynarodowych organizacji humanitarnych rządowych i pozarządowych NGO. Jego intencją było opracowanie takiego sposobu leczenia skutków traumy i stresu, który może być powszechnie używany, łatwy do nauczenia się, nie wymaga stałej i kosztownej współpracy ze specjalistami. Inspiracją dla tej metody była bioenergetyka Alexandra Lowena, wiedza o neurologicznych reakcjach ciała na stres, obserwacje zachowania zwierząt, dzieci i dorosłych w sytuacjach zagrożenia i po jego ustąpieniu oraz wywodzące się ze wschodu praktyki pracy z ciałem takie jak tai chi, joga, sztuki walki i inne.