Nauczyciele

Prowadzący zajęcia taneczne:

Anna Tymes salsa solo (suelta), tańce szkockie
Beata Tymes salsa w parach i rueda;
Barbara Starzyńska qigong
Dorota Kamecka intudance; ćwiczenia świadomości ciała,
Anita Kozołub tango
Magda Sajko flamenco

Anna Tymes

Dobrze mi kiedy tańczę, a jeszcze lepiej, kiedy mogę się taką radością dzielić z innymi. Stąd też od niepamiętnych czasów skrzykuję przy różnych okazjach różne grona, żeby wspólnie dać porwać się muzyce.
Salsuję od wielu lat. Z wdzięcznością wspominam pierwsze lata nauki w Klubie Pod Kolumnami z Jose Luisem Sosą z Wenezueli i następne z Kubanką Albą Holder. Regularne zajęcia prowadzę od 2002 roku. Wcześniej na zaproszenie Mateusza Wiszniewskiego i Agnieszki Głuszyńskiej wprowadziłam radosne salsowanie na warsztaty choreoterapii i rozwoju osobistego w Kożyczkowie.
A odkąd w gorzelniach na wybrzeżu Szkocji odkryłam celtyckie tańce, szerzę również ducha Ceilidh. Szkockie tańce są więc obecne na naszych 11 Domowych spotkaniach i wyjazdach, na imprezach przyjaciół żeglarzy. Gościłam z nimi również na spotkaniach Akademii Długowieczności i warsztatach qigongu, zdjęcia można obejrzeć tutaj.
A kiedyś na weselu w Milówce, kiedy z ciotkami i kuzynami wywijaliśmy różne wężyki, zakręcaliśmy kółka i korowody, ktoś rzucił „no właśnie, u nas zawsze tak właśnie się bawiliśmy” i od tej pory jeszcze bardziej wiem, dlaczego wspólne, beztroskie tańcowanie jest mi tak bliskie.

Beata Tymes

W 11 Domu uczę salsy w parach i ruedy, zajmuję się sprawami organizacyjno-finansowymi, współtworzę stronę internetową i administruję nią, robię zdjęcia, dbam o muzykę na spotkaniach Domowników.
Z wykształcenia jestem inżynierem energetykiem. Po wielu latach automatyzacji polskich elektrowni swoją energię odnalazłam w tańcu i postanowiłam prowadzić działalność z nim związaną.
Od 2000 roku uczyłam się przez kilka lat salsy, tańców karaibskich, afro, samby, tanga itp. u różnych latynoskich i polskich nauczycieli. Mam też w życiorysie ciekawe dwa lata, 2002-04, kiedy współorganizowałam pierwsze wrocławskie salsoteki m.in. w Klubie Pod Kolumnami, Radio Barze, Stofie itp. Przez 1,5 roku występowałam też w roli dj-a, na zmianę z Januszem Popowskim w klubie Maska. Zdjęcia z tych imprez można obejrzeć tutaj.
Kilka razy zagrałam też swoją ulubioną muzykę salsową w klubie Rura oraz na imprezach wyjazdowych, zdjęcia tutaj.
Od 2004 roku uczę salsy w parach, najpierw w naszym ośrodku we Wrocławiu, przy ul.Chopina, potem od 2008 do 2017 roku przy ul. Wierzbowej, a od 2018 r w nowej siedzibie 11 Domu przy Powstańców Śąskich(zdjęcia).
Salsę pokochałam od pierwszego taktu i kroku, od ponad 10 lat jest ważną częścią mojego życia, bez której nie mogę normalnie funkcjonować ;-). Poza salsą uwielbiam improwizacje taneczne do różnej inspirującej muzyki, a ostatnią moją fascynacją jest flamenco.

Cenię sobie również inne formy ruchu i aktywności. Od dziecka jeżdżę na nartach, rowerze, przez 10 lat ćwiczyłam jogę, żeglowałam po morzach i oceanach, poznałam qigong, a ostatnio ćwiczę regularnie metodą Feldenkraisa i TRE.

Basia Starzyńska

Mój Mistrz Qigong Liu Zhongchun mówi : ” Ćwiczymy dla zdrowia i aby być dobrymi ludźmi”.
Praktykę Qigong zaczęłam kiedy moje zdrowie poważnie podupadło. Codzienny trening pomógł mi rozluźnić ciało, uspokoić i wyciszyć umysł . Nauczyłam się gromadzić energię w ciele i czerpać ją z natury. Z czasem, praktyka Qigong stała się moją naturalną potrzebą i częścią życia. Ćwiczę regularnie od sześciu lat w grupie i indywidualnie, uczestniczę w seminariach i warsztatach różnych stylów Qigong. Przyjemność znajduję także spotkaniach z ludźmi w tańcu, w improwizacji w kontakcie, w działaniach, gdzie radość i dobro wspólne jest udziałem każdego.

Więcej o Basi i qigongu tutaj

Dorota Kamecka

Od wielu lat interesuję się tańcem i jego oddziaływaniem na wszelkie sfery człowieka; jego funkcjonowaniem na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i psychologicznej. Przygoda z tańcem jest dla mnie źródłem nieustannej fascynacji i radości.

Taniec jest moją ogromną pasją, w związku z czym nieustannie poszukuję nowych możliwości wyrażania siebie w tańcu. Biorę udział w zajęciach związanych zarówno z terapią tańcem i pracą z ciałem, jak i poświęconym konkretnym technikom tanecznym.

Anita Kozołub

Przygodę z tangiem rozpoczęła w 08.2009 r. z intensywnością szaloną i w zakochaniu zupełnym. Nauki pobierała u znanych nauczycieli z Polski i Europy, jak i par argentyńskich. Uczestniczyła w wielu Festiwalach i Maratonach zarówno w kraju jak i w Europie. Z pasją prowadzi zajęcia z techniki ruchu dla Pań i dla Panów kładąc nacisk na zachowanie równowagi, osi i estetyki ruchu a także kursy na różnym stopniu zaawansowania. Wymagająca, ale z olbrzymim poczuciem humoru, co powoduje , że na zajęciach panuje przyjazna atmosfera.

Magdalena Sajko

Doświadczona instruktorka i choreografka tańca flamenco i klasyki hiszpańskiej, mając praktykę w prowadzeniu zajęć z dziećmi i dorosłymi.

Swoje umiejętności zdobywała i wciąż doskonali, uczestnicząc w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych tancerzy flamenco z Hiszpanii i Niemiec: Belen Maya
(solistka w scenie tańca bulerias z filmu Carlosa Saury „Flamenco”), Natalia Ferrandiz, Irene Alvarez, Ana Maria Amahi, Miquelete, Marta Robles i inni.

Ma na swoim koncie liczne występy solowe i zespołowe na terenie Dolnego Śląska, między innymi: Filharmonia Wrocławska, Sala Koncertowa Telewizji Wrocław – Festiwal „Sztuka łączy pokolenia – inspiracje flamenco”, Bolesławiecki Festiwal „Od Hiszpanii po Orient”,
Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, Muszla Koncertowa w Cieplicach.

W czerwcu 2016 r. tańczyła z zespołem Manuela Segovii „Iberica de Danza Company”
w widowisku operowym „Carmen – Zarzuela Show”, które było najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w ramach Eupejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, obok takich gwiazd scen operowych jak Kate Aldrich czy Victor Campos Leal.

Uczyli u nas:

Ariel Ramirez

Ariel Ramirez to pochodzący z Argentyny muzyk i kompozytor oraz nauczyciel tanga.
Ariel tak przy okazji swojej płyty napisał „Nagrywając tę płytę czułem potrzebę, aby pokazać bardziej niż kiedykolwiek dźwięki mojej Argentyny, to co mi się podobało i za czym tu tęsknię. Chciałem pokazać, że Buenos Aires zawsze cierpliwie czeka na przybycie. Poszukiwałem nowych sposobów, aby sprawić by słuchacz mógł poczuć silniej tango, zapach nostalgii, namiętności, muzyki, sztuki, a nawet filozofii życia. By mógł poczuć, że tango było, jest i będzie. Ze tango jest moje, twoje, nasze!”

Elżbieta Jankowska

Pierwszy kontakt z tangiem argentyńskim miałam w 2003 roku , obserwując ludzi tańczących przy dźwiękach muzyki Astora Piazzolli. Muzyka i taniec mnie urzekły i postanowiłam nauczyć się tego tańca. Na pierwsze lekcje poleciałam do Buenos Aires w czerwcu 2003 roku -przez miesiąc uczęszczałam na lekcje dla początkujących w Akademii Tanga w Centrum Kultury Jorge Borgesa w Buenos Aires . Lekcje prowadzili nauczyciele tanga, uważani przez znawców za najlepszych w tej dziedzinie: Aurora Lubitz, Jorge Fripo, Angel Coria. Od tej pory każdego roku spędzam jeden miesiąc w Buenos Aires i uczę się dalej u tych samych nauczycieli a także uczęszczam na lekcje prowadzone przez innych instruktorów. Każdy z nich prezentuje inną technikę tańczenia, inne podejście do tańca , tańczy do innej muzyki. I właśnie to w tangu mnie pociąga: różnorodność odczuć, różnorodność wrażliwości na muzykę, na ruch.
Bo duch tanga jest chyba w każdym z nas, bo tango to nie tylko taniec, lecz coś co tkwi w nas, coś niewerbalnego. To ukryte pragnienia, tęsknoty, dążenia, to nieustanna próba wyrażenia siebie.
Dla mnie tango argentyńskie jest sposobem myślenia ale „ciałem”. Czy taki rodzaj myślenia jest potrzebny ? Być może nie po to, żeby przeżyć ale dla mnie na pewno, żeby żyć!